• barg
  • budowa drogi
  • Doświadczenie, wysoka jakość, szybkość realizacji oraz profesjonalizm
  • wiercenie geologiczne
  • geologia inżynierska
  • inżynieria budowlana
  • geologia inżynierska
  • inżynieria budowlana

Zawilgocenie fundamentów oraz piwnic to spory problem, który nie jest łatwy do usunięcia. Dotyka zarówno starych budynków, w których nie ma hydroizolacji poziomej, jak i nowych budowli, w których została źle wykonana. Zazwyczaj wiąże się z dużymi kosztami naprawy, więc najlepiej jest zdać się w tej dziedzinie na profesjonalistów. W dzisiejszym wpisie opiszemy jedną z metod wykonywania wtórnej izolacji poziomej budynków, jaką jest iniekcja grawitacyjna.


Kiedy jest potrzebna?


W budynkach, w których w rezultacie braku hydroizolacji, jej degradacji lub wadliwego wykonania występuje problem podciągania kapilarnego wilgoci w murach, istnieje potrzeba wykonania izolacji poziomej np. poprzez wykonanie iniekcji. Często widać gołym okiem, że ściany niszczeją pod wpływem działania szkodliwej wilgoci. Zazwyczaj pojawiają się na nich brzydkie plamy z solnymi wykwitami, a także może być wyczuwalny bardzo nieprzyjemny dla nas zapach charakterystyczny dla stęchlizny. W takich warunkach szybko zaczynają rozwijać się grzyby i pleśnie tak szkodliwe dla zdrowia budynku oraz zamieszkujących go ludzi. Wtedy na ratunek przychodzi technika iniekcji grawitacyjnej.


Iniekcja jest także doskonałym rozwiązaniem do wypełniania ubytków, stabilizowania gruntów, kotwienia ścian, a także wzmacniania konstrukcji całego budynku.


Na czym polega iniekcja grawitacyjna?


Jest to metoda wykorzystująca działanie siły grawitacji oraz podciągania kapilarnego. W murze robi się otwory o średnicy 20-30 mm pod kątem 15-45° względem poziomu. W tak przygotowane otwory wprowadzany jest specjalistyczny środek chemiczny nazywany iniektem. Preparat ten przenika w głąb muru pod wpływem grawitacji i podciągania kapilarnego. W rezultacie iniekcji zamykane są kapilary przewodzące wodę.


Kiedy nie powinno się wykonywać iniekcji grawitacyjnej?


Jak każda metoda, technologia iniekcji grawitacyjnej ma ograniczenia i nie sprawdzi się w każdym przypadku zawilgocenia murów i ścian. Odpowiedni dobór technologii i materiałów do wykonania naprawy jest skomplikowanym i odpowiedzialnym zadaniem, dlatego do każdego przypadku należy podejść indywidualnie i skorzystać z wiedzy doświadczonych inżynierów.

 

REKRUTACJA
WYNIKI BADAŃ